2021-11-18_11-30-17-removebg-preview

Sprzedaż zadłużonego mieszkania – co warto wiedzieć?

sprzedaż zadłużonego mieszkania

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób boryka się z problemami finansowymi i myślami „co będzie dalej?”. Liczbę zadłużonych mieszkań na terenie Polski można już liczyć w milionach. Około 2 miliony lokali oraz domów są obciążone kredytami hipotecznymi, a ich właściciele codziennie martwią się o jutro. Najefektywniejszym sposobem pozbycia się kłopotliwego lokum jest sprzedaż zadłużonego mieszkania. Stojąc pod ścianą piramidy finansowej dłużnicy mogą nie myśleć racjonalnie, pozwól więc, że my pomyślimy za Ciebie. W artykule znajdziesz dużo wskazówek dotyczących sprzedaży mieszkania, a także możliwych konsekwencji w obu przypadkach – bierności lub spieniężenia nieruchomości. Co warto wiedzieć przed i na jakie konsekwencje musimy się przygotować w przypadku bierności?

Jakie mogą być konsekwencje braku działania?

  • Wszczęcie egzekucji przez komornika – egzekucja komornicza ma na celu jak najszybsze odzyskanie pozostawionego przez nas długu. Jednak proces jest nacechowany pewnymi ograniczeniami, które chronią dłużnika od pozostawania bez jakichkolwiek środków do życia. Przy braku postępów w oddawaniu długu, wierzyciel składa skierowanie na drogę sądową i powstaje wniosek do komornika o zajęcie nieruchomości. W tym momencie właściciel ma jedynie 14 dni na uregulowanie nienależności. W przeciwnym razie następuje licytacja lokum i na końcu eksmisja. 
  • Licytacja mieszkania – odnosząc się do poprzedniego punktu, warto rozwinąć czym jest dokładnie licytacja komornicza. Gdy po dwóch tygodniach od wszczęcia egzekucji komorniczej dłużnik nie ureguluje długu następuje oszacowanie wartości zajętej nieruchomości. W licytacji komorniczej może wziąć udział każdy, pod warunkiem wpłacenia wadium, które ustalone zostaje na poziomie 10% oszacowanej wartości nieruchomości. Cena wywoławcza wynosi 75% ceny rynkowej, a licytację wygrywa ten, kto zaproponuje najwięcej. Taki proces może skończyć się już nawet przy pierwszym spotkaniu z potencjalnymi nabywcami. Tylko co dalej? Czy nowi lokatorzy będą mieszkać z dłużnikami? Tu odsyłamy do następnego punktu.
  • Eksmisja – korzystnym przypadkiem są spokojni dłużnicy, którzy od razu po licytacji się wyprowadzają. Jednak częściej zdarza się, że lokatorzy są wściekli i zdruzgotani po stracie mieszkania. Jeśli, więc nie wyprowadzą się dobrowolnie następuje eksmisja. Jest to dość długi i żmudny proces angażujący sąd. Od 2019 roku jednak tli się światełko w tunelu dla takich osób – gmina ma obowiązek zapewnić im tymczasowe lokum. 
  • Zajęcie rachunku bankowego – jest to kolejny sposób egzekwowania długów, ostatni, lecz nie mniej problematyczny. Taka egzekucja obejmuje wszystkie środki, które w danej chwili znajdują się na koncie, jak i te, które wpłyną na nie już po dokonaniu zajęcia. Pochodzenie pieniędzy nie jest istotne – wypłata z pracy, czy kieszonkowe od babci – wszystko „idzie do kieszeni” komornika, aż do spłaty całego długu, oczywiście powiększonego o koszty egzekucyjne. 

Znając konsekwencje bierności skupmy się teraz na zaletach sprzedaży zadłużonego mieszkania.

Sprzedaż zadłużonego mieszkania – zalety

  • Największą zaletą jest oszczędność pieniędzy. Decydując się na taki krok jak sprzedaż mieszkania musimy się liczyć z czasochłonnością takiego procesu – szukanie kupca, załatwienie formalności, itp. Jednak cała kwota, która wpłynie po spieniężeniu nieruchomości należy do nas. Pozostając biernym narażamy się na wkroczenie komornika, który pobiera pewien procent ze sprzedaży dla siebie i dla rzeczoznawcy. Ponadto dobrowolnie sprzedając mieszkanie sami ustalamy cenę, a nie jak w przypadku licytacji sądowej, kiedy cena wywoławcza to około 75% wartości rynkowej. Warto skorzystać tutaj z ofert takie jak skup mieszkań JD House, ponieważ szybko można pozbyć się zadłużonego mieszkania i otrzymać gotówkę. 
  • W chwili, gdy wiemy, że nasze długi rosną jak grzyby po deszczu i zdajemy sobie sprawę, że to ostatnia chwila na sprzedaż mieszkania, powinniśmy się zastanowić co dalej. Decydując się na to samodzielnie (bez ingerencji sądów i komorników) mamy okazję na spokojnie przemyśleć, czy mamy w okolicy krewnych lub przyjaciół, u których możemy się zadomowić. Często zdarza się jednak, że mieszkamy z dala od rodzinnych stron i musimy rozważyć powrót do mniejszej miejscowości lub obniżyć swoje standardy przeprowadzając się do mniej atrakcyjnej okolicy. Jest to swoista możliwość zaplanowania z wyprzedzeniem wyprowadzki, zorganizowania na spokojnie transportu i ewentualnych pomocników. Oczywiście wiele zadłużonych mieszkań jest np. dziedziczonych, więc właściciel pozbywa się zadłużonego lokalu, w którym i tak nie mieszka. 

Podsumowanie

Znając wszystkie konsekwencje niesprzedania zadłużonego mieszkania i możliwości, które posiadamy jednogłośnie możemy stwierdzić, że warto! Zawsze lepiej samemu na spokojnie podjąć decyzję niż zostać do tego zmuszonym. Zdajemy sobie sprawę, że sprzedaż własnego mieszkania, nie zawsze jest łatwa, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów w branży nieruchomości. Zalecamy rozważyć wszystkie dostępne opcje. Czy damy radę szybko spłacić dług, a może jednak jest to nieosiągalna kwota i lada dzień zapuka do nas komornik? A może sprzedając mieszkanie uda nam się kupić mniejsze lokum na własność? Dużo pytań kłębiących się w głowie osób z problemami finansowymi może skutkować także fizycznymi objawami stresu. Warto jest więc odjąć sobie nerwów i rozważyć sprzedaż kłopotliwej nieruchomości. Otrzymane pieniądze posłużą na spłatę należności, a także powinny pozwolić na rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu.

Chcesz sprzedać zadłużone mieszkanie? Wyceń je tutaj.

Zobacz też: